شهر هوشمند چیست؟ تا سال ۲۰۵۰، ۷۰ درصد از جمعیت جهان در شهرهایی زندگی می کنند که کمتر از ۲ درصد سطح زمین را پوشش می دهند، این شهرها همان شهرهای هوشمند هستند. آلودگی‌های صوتی و هوا، دسترسی به زیرساخت ها، ترافیک، ایمنی و سلامت ساکنان از جمله چالش‌هایی هستند که شهروندان شهرهای بزرگ با آن روبه‌رو هستند.

هوش مصنوعی یک راه حل چند بعدی ارائه می دهد: شهر هوشمند.

 

بسیاری از دولتها در سراسر جهان در حال رقابت هستند تا تکنولوژی را در  جنبه های مختلف شهری از جمله حمل و نقل عمومی، اتصال به فناوری اطلاعات، تامین آب و برق، بهداشت و درمان جامعه، مدیریت زباله، حمل و نقل کارآمد شهری ، دولت الکترونیک و مشارکت شهروندان  استفاده کنند.

چه ویژگی‌هایی یک شهر را هوشمند می‌سازد؟

۱- چراغ خیابان هوشمند

نورپردازی عمومی که زمانی که هیچ فعالیتی وجود ندارد و خیابان خلوت است، انعطاف پذیر و کم نور می شود اما هنگامی که حسگرها، حرکت را تشخیص می دهند، روشن تر می شوند.

۲- سنسورهای پارکینگ

رانندگان می توانند به جای رانندگی به دنبال جای پارک، اطلاعات جای پارک خالی را به صورت لحظه ای در برنامه ای که مکان های پارکینگ رایگان را در آن قرار می دهد، دریافت کند.سنسورهای خیابانی با استفاده از نورپردازی و آشکارسازهای فلزی برای دانستن اینکه آیا یک پارکینگ یا منطقه اشغال شده است یا نه، استفاده می شود

۳-سنسورهای زباله

سنسورهای زباله که در واقع ظرفهای جمع آوری شده هستند که از طریق لوله های خلاء، شبکه ای ایجاد می کنند. جمع آوری زباله اتوماتیک نه تنها باعث کاهش آلودگی صوتی از کامیون های زباله می شود، بلکه هزینه ها را نیز کاهش می دهد و بوی بد را از بین می برد. تحقیقات برآورد می کند که تا سال ۲۰۲۱ شهرهای هوشمند باعث کاهش آلودگی و صرفه جویی به میزان ۲۱ میلیارد دلار در یک سال را خواهند داشت.

پیش بینی می شود که بازار جهانی هوشمندسازی ، تا سال ۲۰۲۱ ، ۱۵ میلیارد دلار جذب کند و این رقم فقط برای نرم افزار های سیستم های هوشمند است. در حال حاضر شرکت های مایکروسافت و سیسکو برای ساخت تکنولوژی های هوشمند ، سرمایه گذاری کلان و تلاش زیادی می کنند

در آینده ای نه چندان دور شاهد حرکت  کلان شهرها به سمت شهرهای هوشمند خواهیم بود. یک شهر هوشمند با استفاده از اینترنت چیز ها (IOT) ، داده ها و فن آوری در جهت ساده سازی خدمات برای ایجاد یک شهر متصل تر، کارآمد تر، قابل کنترل و مقرون به صرفه تر، حرکت می‌کند. شهرهای هوشمند نوآوری را در بر می گیرند و ساکنان را متصل می کنند؛  بهینه سازی حکومت  و استفاده بهتر از منابع گرانبها را با خود به همراه دارند .

با این حال، پیش از حرکت به سمت هوشمند سازی شهرها نیاز است تا زیرساخت‌های اولیه آماده شود. از جمله این زیرساخت‌ها می‌توان به پهنای باند بی سیم و فیبر برای فعال کردن اتصال و خدمات ابری برای نظارت، نگهداری، به روز رسانی و ذخیره داده ها اشاره کرد.

امنیت یکی دیگر از کلیدهای اساسی شهر هوشمند است. به عنوان مثال شهرهای هوشمند توانایی نظارت بر گسترش خدمات اساسی مانند حمل و نقل عمومی، آب و برق و دیگر خدمات را دارند و لازم است که آنها را از گزند هرگونه آسیب حفظ نمود.
ابرها و اقدامات امنیتی جدید مانند blockchain، کمک می کنند تا شهرهای هوشمند به شهرهای نقض ناپذیری تبدیل شوند.
علاوه بر آنچه گفته شد، باید در نظر داشت که مدیریت متمرکز کلید اصلی شهرهای هوشمند است. با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ها، می توان به طور محلی و یا از راه دور بر شهرهای هوشمند جهت اطمینان از یکپارچگی و کارآمدی خدمات نظارت کرد.
با استفاده از فناوری، مسائل قبل از اینکه مشکلی را بوجود آورد حل می شوند، اما فاجعه به جای روزها، از لحاظ لحظه ای، می تواند کنترل و بهینه سازی شود، بنابراین هزینه ها و رد پای کربن کاهش می یابد. آنچه بیان شد از طریق IOT قابل پیاده سازی است که در نهایت منجر به ارائه خدماتی سریع‌تر، کم هزینه‌تر و یکپارچه‌تر برای ساکنین شهرهای هوشمند خواهد شد.

نمونه‌ای از شهرهای های هوشمند

سنگاپور برنامه دولتی هوشمند خود را در سال ۲۰۱۴ راه اندازی کرد و دوربین های هوشمند بیشتری را اضافه نمود تا دولت بتواند به طور موثر بر تراکم جمعیت، پاکیزگی فضاهای عمومی و حتی حرکت دقیق هر وسیله نقلیه ثبت شده محلی، نظارت و کنترل کند.

بخش عمده ای از داده های جمع آوری شده به یک پلتفرم آنلاین به نام سنگاپور مجازی انتقال داده می شود که دسترسی دولت به چگونگی عملکرد شهر در زمان واقعی را می دهد.

در دُبی، بیش از ۵۰ سرویس هوشمند از ۲۲ نهاد دولتی به عنوان بخشی از «ابتکار شهر هوشمند دولت دبی» پیاده ساز ی شده است. با استفاده از برنامه دولتی ارائه شده، می‌توان مواردی مانند پرداخت بلیط با سرعت بالا ،پرداخت صورتحساب الکتریکی خود، تماس با یک تاکسی، ردیابی بسته ای که ارسال کرده اید، یافتن نزدیکترین دستگاه خودپرداز، تجدید ثبت نام خودرو خود، ردیابی وضعیت ویزا ، گزارش نقض به پلیس دبی و … را انجام داد.

 

 

امکان ارسال نظرات نیست.